دستور پخت انواع کیک
برای روز پدر چه بخریم بهتر است , دانلود عکسهای katy perry , تبریک تولد با کارت پستال , محمد علي زاده نياز , مدل كمد آشپزخانه الومينيوم , انواع تزیین دسر وژله , عکس تزیین کیک خانگی , فصل بهار در لرستان , دانلوداهنگ اخرین دقیفه ازپاشایی , دانلود آهنگ اسیری شهرام شکوهی با کیفیت بالا 
آخرين مطالب
لینک های مفید

|
|

محمدعلي رامين فعال سياسي اصولگرا و حسين مرعشي عضو شوراي مركزي حزب كارگزاران سازندگي بعد از ظهر روز يكشنبه در نشستي كه از سوي جامعه اسلامي‌ دانشجويان دانشگاه تهران در تالار فردوسي دانشكده ادبيات اين دانشگاه برگزار شد، شركت كردند و پس از بيان سخناني به مناظره در ارتباط با مسائل سياسي روز و انتخابات پرداختند.


اجازه دهيم فرد فرد جامعه قضاوتي كاملا آزاد داشته باشند

به گزارش ايسنا حسين مرعشي طي سخناني در ابتداي اين نشست گفت: بهترين معيار براي تصميم‌گيري در روند اداره كشور و سياست‌هاي جاري، مراجعه به آراي عمومي است. اگر به دنبال حداكثري شدن منافع ملي هستيم و مي‌خواهيم ارزش‌هايي كه جمهوري اسلامي حامل آن است، حفظ شود، بايد تمام تلاش خود را در اين راستا انجام دهيم كه يك انتخابات با حداكثر مشاركت مردم و در فضاي رقابتي و با حضور سليقه‌هاي مختلف برگزار شود.

وي افزود: اگر به نظام جمهوري اسلامي بيشتر از حزب و گروه‌مان علاقه داريم، بايد اجازه دهيم فرد فرد جامعه و مردم يك قضاوت كاملا آزاد داشته باشند. هرچه از اين نكته فاصله بگيريم ولو اين‌كه براي كارمان توجيه قانوني هم داشته باشيم، خود را از قضاوت واقعي مردم محروم كرده‌ايم.

وي با اشاره به وجود جريان‌هاي مختلف در كشور گفت: برخي در كشور عدالت را ترجيح مي‌دهند و برخي هم توسعه را. برخي هم ادعاهاي بزرگ دارند، در حالي كه فاقد برنامه‌اند. ادعا خيلي ساده است و هيچ هزينه‌اي در جمهوري اسلامي ندارد. اما عمل گاهي با ادعا خيلي متفاوت مي‌شود.

اين فعال سياسي اصلاح‌طلب خاطرنشان كرد: حضور ما علي‌رغم همه بي‌مهري‌هايي كه در بررسي صلاحيت‌ها به ما شد، از اين زاويه است كه ايستاده‌ايم تا در صحنه باشيم و به مردم كمك كنيم تا در يك عرصه رقابتي نسبي شركت كنند و انتخاب مردم هرچه كه باشد به آن احترام مي‌گذاريم.

مرعشي افزود: اميدوارم مردم در انتخابات به جاي انتخاب افراد به ليست‌هاي سياسي و مديريتي راي دهند؛ چراكه حضور افراد متفرق با ايده‌هاي گوناگون و بدون برنامه هيچ مشكلي از مشكلات كشور را حل نمي‌كند. مجلسي مي‌تواند موثر باشد كه اقليت و اكثريت آن انسجام داشته باشد.


حضور مردم نه به صورت احزاب، در جايگاهي متناسب با شان‌شان مورد پذيرش است

به گزارش ايسنا در اين مناظره محمدعلي رامين نيز طي سخناني با اشاره به روند برگزاري انتخابات در كشورهاي غربي خاطرنشان كرد: سيستم حكومتي در غرب ـ كه انتخابات ظاهر قضيه آن است ـ در اختيار سرمايه‌داران است و به غير از سرمايه‌داران كسي نمي‌تواند در حكومت‌هاي غربي نفوذ كند.

وي افزود: اما در نظام جمهوري اسلامي كه اصل انتخابات پذيرفته شده است، با تعبيه مباني اسلام حول محور ولايت تلاش شده آسيب‌هايي كه نظام دموكراسي غرب دارد، وجود نداشته باشد، اما درعين حال از محاسن نظام‌هاي دموكراتيك بهره مي‌برند. در نظام جمهوري اسلامي ـ كه اساس آن بر عدالت است ـ در عرصه‌هاي انتخابات در عين حال كه محوريت با احزاب سياسي نيست، اما در عين حال احزاب سياسي هم آزادند و زمينه در اختيار آن‌هاست تا وارد عرصه شوند.

اين فعال سياسي اصولگرا با بيان اين‌كه " نظام جمهوري اسلامي برخلاف نظام‌هاي غربي محوريت و اولويت را به اشخاص حقيقي مي‌دهد" افزود: در جمهوري اسلامي، فرد فرد جامعه مورد حرمت كرامت و عظمت هستند. اين نظام خواستار حقوق شهروندان است، به همين دليل اگر احزاب سياسي مي‌توانند فعاليت كنند و حق‌شان است، اما به دلايل مختلف تاريخي ، فرهنگي و عقيدتي احزاب جايگاه ممتازي در جامعه ندارند.

وي ادامه داد: در نظام ما گروه‌هايي براساس اعتبار و حيثيت خود مورد حرمت مردم هستند كه بعضا كاركردهاي سياسي هم ندارند. در كنار اين مساله آن‌چه در جامعه مهم است، ورود دسته‌جاتي به عرصه است كه لزوما حزب سياسي هم نيستند؛ مثل تشكل‌هاي دانشجويي كه به ميزان همت خود مي‌توانند در افكار عمومي جامعه تاثيرگذار باشند و حتي كارگزاران حكومت و مسوولان نظام همه اميدشان به آن‌هاست.

رامين با تاكيد بر اين‌كه " حضور مردم در انتخابات نه به صورت احزاب اما در جايگاهي متناسب با شان‌شان مورد پذيرش جامعه است" افزود: در انتخابات نظام جمهوري اسلامي اصل بر شايستگي است نه قوميت گرايي، گروه گرايي، خانواده‌سالاري و ثروت‌محوري.

اين فعال سياسي اصولگرا از جامعه اسلامي دانشجويان به دليل برگزاري چنين مناظره‌هايي تشكر كرد و گفت: در شرايطي كه مطبوعات بعضا يك فضاي مسموم رواني به افكار عمومي تحميل مي‌كنند و كارشان جنگ رواني و تخريب دولت است، برگزاري چنين نشست‌هايي بسيار پسنديده است.


شهروندان فاقد پايگاه‌هاي اجتماعي و سياسي تاثيرگذار نيستند

مرعشي نيز با درست ندانستن اين ديدگاه نسبت به احزاب در جامعه گفت: مردم پايه هر تشكل سياسي و جمعيتي هستند اما اين تشكل‌ها هستند كه افراد را قادر به تاثيرگذاري مي‌كنند.

سخنگوي حزب كارگزاران سازندگي افزود: شهرونداني كه فاقد پايگاه‌هاي اجتماعي و سياسي باشند، تاثيرگذار نيستند و تبديل به جمعيت انبوهي مي‌شوند كه برخي با تحريك احساسات مذهبي آن‌ها را هر روز به يك برنامه و بهانه‌اي به ميدان مي‌كشند تا از آن‌ها راي بگيرند و البته ممكن است در مقابل هم روزي مختصري به آن‌ها بدهد.

وي با بيان اين‌كه " اين شهروندان هستند كه بايد دولتمردان را هدايت كنند" افزود: فرد فرد افراد يك جامعه محترم هستند، اما تشكل‌هاي سياسي مي‌توانند اشخاص را گرد هم آورند. اگر يك جامعه فاقد سازمان و تشكل باشد مردم آن جمعيت انبوهي هستند كه نمي‌توانند قدرت‌شان را اعمال كنند، احزاب ريشه‌دار مردمي هستند كه افراد متفرق را سازمان مي‌دهند تا راي آن‌ها را تاثيرگذار كنند.

وي با اشاره به بخشي از صحبت‌هاي رامين مبني براين‌كه كشور ما فاقد احزابي است كه به معني واقعي كلمه فراگير بوده و با گستره جدي خود بتوانند سياست‌هاي كشور را تعيين كنند، افزود: ما سال‌هاست كه اين‌گونه حرف‌ها را مي‌زنيم و دچار نوعي خودشيفتگي شده‌ايم كه فكر مي‌كنيم مساله ارزش‌ها و فضيلت‌ها تنها مخصوص جامعه ماست، اما اين در حالي است كه هر جامعه‌اي كه خوب اداره مي‌شود به ارزش‌ها و فضيلت‌ها اهميت مي‌دهد.

مرعشي با بيان اين‌كه " بسياري از ارزش‌ها فراتر از جوامع بشري و فراگير و سراسري است" ادامه داد: هر حكومتي كه مي‌خواهد سرپا بماند بايد مدافع عدالت باشد.

رييس ستاد ائتلاف اصلاح‌طلبان تهران بزرگ با تاكيد بر اين‌كه " البته ارزش‌هاي حاكم بر جامعه ايران با ساير كشورها تفاوت دارد" افزود: درست است كه ممكن است ما در كشورمان موضوعاتي را ارزش بدانيم كه در كشورهاي ديگر آن‌ها ارزش نيستند اما هر جامعه‌اي ارزش‌هاي خاص خود را دارد. اگر بگوييم ما مي‌خواهيم از ارزش‌هاي ديني در برابر ارزش‌هاي وارداتي حفاظت كنيم، حرف درستي است، اما اين‌كه فكر كنيم در دنيا تنها يك عده‌اي در كشور ما پيدا شده‌اند كه بيشتر از همه دنيا به فكر مردم خود هستند، يك ادعاي خودخواهانه بيشتر نيست.

وي ادامه داد: اين‌كه بگوييم فقط ما به عدالت فكر مي‌كنيم، اگر براساس معيارهاي ديني اصيل اين حرف را بزنيم، درست است اما آيا حقيقتا دولت ژاپن به فكر نيازهاي مردم خود و باورهاي آن‌ها نيست؟

مرعشي با تاكيد بر اين‌كه " بايد براساس واقعيات زندگي كنيم" گفت: مدعي هستم كه در در اين كشور فراتراز جناح‌هاي سياسي حاكم و به عنوان يك موضوع ملي اين آفت وجود دارد كه آن‌قدر كه شعار مي‌دهيم عمل نمي‌كنيم و اين خصلت بسيار بدي است. در جامعه‌ ما در اوج آرمان‌خواهي حداقل آرمان‌ها را در زندگي اجتماعي و فردي رعايت نمي‌كنيم كه اين يك ضعف است.

وي با تاكيد بر اين‌كه " برخلاف برخي ادعاها ما بهترين و قدرتمندترين در دنيا نيستيم" گفت: چه خوب است كه با واقعيت‌ها و عدد و رقم حرف بزنيم و ادعا كنيم. امروز با وجود درآمدهاي نفتي بالا و ذخاير بسياري كه داريم چرا بايد سومين كشور داراي تورم باشيم؟

اين فعال سياسي افزود: در دنيا و در تبليغات انتخاباتي دعوا بر سر يك درصد نرخ ماليات و جابه جا شدن آن است اما در ايران در يك برنامه انتخاباتي از شير مرغ تا جان آدميزاد و حل همه معضلات و مشكلات به مردم وعده داده مي‌شود. چه خوب است كه روي زمين بياييم و آن وقت بگوييم كه زماني وارد مجلس شديم چه مي‌خواهيم بكنيم؟ چرا دائما در ماورا سير مي‌كنيم و موضوعات غيرواقعي و غيرملموس مردم را عنوان مي‌كنيم؟

رييس ستاد ائتلاف اصلاح‌طلبان تهران بزرگ با بيان اين‌كه " ما درائتلاف اصلاح‌طلبان سه برنامه را دنبال مي‌كنيم" با اشاره به برنامه اصلاح‌طلبان در حوزه اقتصاد، گفت: ما امروز اولين و مهمترين مشكل جامعه را تورم انسجام گسيخته و گراني‌هاي روزافزون مي‌دانيم، لذا برنامه ما مهار اين مساله در كنار رونق اقتصادي است؛ چراكه معتقديم شرايط امروز يك شرايط تورمي همراه با ركود است.

مرعشي با انتقاد شديد از سياست‌هاي اقتصادي فعلي و با بيان اين‌كه " برنامه ما رفع اين تورم‌ها و ركود است" افزود: البته نبايد فراموش كنيم كه زمان نسبتا طولاني بايد طي شود تا آثار برخي از سياست‌هاي غلط رفع شود.


منكر كاركرد مثبت احزاب در جوامع غربي براي خود آن جوامع نيستم

به گزارش ايسنا رامين نيز در واكنش به اين اظهارات گفت: من منكر فوائد و كاركردهاي مثبت احزاب در جوامع غربي براي خود آن جوامع نيستم، بلكه معتقدم آن‌ها براي سيستمي براساس سكولاريسم، ليبراليسم و كاپيتاليسم طراحي شده و در چنين جوامعي احزاب بهترين نوع كاركرد را براي جوامع خود دارند. اما در نظام اسلامي و جامعه اسلامي كه سيستم حكومت براساس امت و امامت است؛ يعني اولا نظام امت گراست و ثانيا با محوريت امامت اداره مي‌شود، يك محور مشترك دارد و همه جريانات مجموعه امت را حول محور امامت ساماندهي مي‌كنند و اين همان چيزي است كه قانون اساسي به آن اشاره مي‌كند. مگر آن‌كه طرحي كه آقاي مرعشي و همفكران ايشان دارند در جهت تخريب و يا تغيير قانون اساسي باشند.

وي با تاكيد بر اين‌كه " سيستم حكومت جمهوري اسلامي امت و امامت است" گفت: اساس رابطه امت و امامت عدالت است، يعني اين سه مولفه ايديولوژي؛ امامت محوري ، امت گرايي و عدالت گستري سه مولفه ايديولوژيك نظام جمهوري اسلامي است و همه كساني كه انقلاب كردند و جان خود را در طول اين سال‌ها قرباني كردند تا اين نظام شكل بگيرد به اين دليل بوده است.

رامين با اشاره به اين بخش از صحبت‌هاي مرعشي كه به برخي ادعاهاي خودخواهانه امروز در جامعه اشاره كرد، افزود: وقتي آقاي مرعشي مي‌گويند ادعاهاي خودخواهانه من را ياد سال‌هاي 68 تا 76 مي‌اندازند كه اين الفاظ عجيب را مردم با گوشت و پوست و خون خود درك مي‌كردند. در آن مقطع مردم در برابر سلطه‌اي كه دولت وقت اعمال مي‌كرد احساس حقارت مي‌كردند. اما درباره آن بخش از صحبت‌هاي آقاي مرعشي كه مي‌گويد ما از ديگران بهتر نيستيم، من نمي‌دانم اين احساس از كجا به ايشان دست داده است آيا همه جوامع را مي‌شناسند كه با ملت خودمان مقايسه مي‌كنند.

رامين ملت ايران را يك ملت برتر توصيف كرد و گفت: اين احساس آقاي مرعشي يك نوع خودخواهي است. اين غرور نيست كه ما مي‌گوييم ملت برتري هستيم. مردم كشور ما مومن و نجيب و باشرافتند و براي نواميس و مقدسات خود جان مي‌دهند.

وي با بيان اين‌كه " البته نمي‌گويم ملت‌هاي ديگر فضيلتي ندارند، اما سوالم اين‌جاست كه چرا بايد يك نفر ملت را اين چنين تحقير كند؟" افزود: ما ديگران را تخريب نمي‌كنيم، اما باورها و ارزش‌هايي را كه داريم قدر بدانيم. آرزوي همه ملت‌ها عدالت و معنويت و سعادتمندي است و الگويي مثل نظام جمهوري اسلامي را پذيرفته‌اند.

اين فعال سياسي با بيان اين‌كه " چنين صحبتي يا از روي ناآشنايي از جهان است و يا تحريف واقعيت‌هاي عيني" ابراز عقيده كرد: اين‌كه مي‌گويند شعارهاي ما بيشتر از عمل است، قبول دارم و چنين چيزي هميشه وجود داشته است. آن زمان كه دولت آقاي هاشمي بر سر كار بود. البته آقاي مرعشي به عنوان مسوول دفتر ايشان حقيقتا رياست مي‌كردند و من خاطرات بسياري از اقتدار و عظمت ايشان و رعبي كه در ميان تشكل‌هاي دانشجويي ايجاد مي‌كردند به ياد دارم. تمام شعارهاي انقلابي را تغيير دادند و با تغيير شعارها باورهاي مردم را هم به هم ريختند. سه كليد واژه ايديولوژيك نظام جمهوري اسلامي در اين دوره تغيير پيدا كرد؛ امامت، امت و عدالت. عدالت كه جوهره اسلام است در آن زمان به واژه توسعه تغيير كرد و در آن هشت سال مقدس‌ترين واژه‌اي كه كشف و به ملت تحميل شد، واژه توسعه بود كه هيچ كس جرات نمي‌كرد آن را زير سوال ببرد، البته ما نمي‌دانستيم مختصات توسعه چيست و پشت سر اين واژه كيست؟

وي نيز نسبت به سياست‌هاي اقتصادي آن دوران شديدا انتقاد كرد و گفت: در اين مقطع تا خيانت‌هايي كه بانك جهاني و صندوق بين‌المللي پول به اين ملت كرده‌اند جبران شود، زمان زيادي مي‌برد.

رامين با اشاره به بخش ديگري از سخنان مرعشي افزود: اين‌كه توسط آقاي مرعشي علي‌رغم ذخاير فراوان به سومين كشور تورمي دنيا معرفي مي‌شويم به اين دليل است كه امروز ما جاسوسان را در كشور خود نمي‌توانيم محاكمه كنيم و جرات اين كار را نداريم. اگر وزارت اطلاعات بگويد يك فردي جاسوس است و پرونده‌اش را رسوا كند. گردن كلفت‌هايي به ميدان مي‌آيند كه آدم مات و مبهوت مي‌ماند.


به وضع موجود نگاه كنيم

به گزارش ايسنا مرعشي نيز با اشاره به اظهارات يك كارشناس درباره ايراني‌ها افزود: گذشته پرافتخار و آينده آرماني ما در جاي خود، اما بايد به وضع موجود نگاه كنيم. ارزيابي روشني درباره وضع موجود مبني بر شاخص‌هاي توسعه‌اي انساني جامعه وجود دارد كه نمي‌توان آن را انكار كرد. حدود 80 شاخص عمومي وجود دارد كه زماني كه اين شاخص‌ها با يكديگر تركيب مي‌شود شاخص توسعه انساني را به وجود مي‌آورند و مشخص مي‌كنند كه اين كشور و ملت كجا ايستاده‌اند.

وي با تاكيد براين‌كه "نه بايد احساس حقارت كرد و نه تكبر" اضافه كرد: ما يك كشوري هستيم كه يك درصد جمعيت دنيا و يك درصد توليد ناخالص را داريم و رتبه توسعه انساني‌مان هم 91 است. اين وضع ايران نه نياز به شعار دارد كه ما بگوييم باهوشيم و يا بهترين هستيم و نه لازم است كه در هپروت سير كنيم، بلكه بايد بر روي زمين به نحوي عمل كنيم كه شاخص‌هاي توسعه ايران را در جهت مثبت آن تغيير دهيم.

وي با اشاره به اين بخش از سخنان رامين مبني بر امت‌گرايي، عدالت‌گستري و امامت محوري مردم ايران خاطرنشان كرد: قانون اساسي كشور ما صراحتا عملكرد احزاب را به رسميت شناخته و البته احزاب هم هيچ خللي در رابطه با بحث امت و امامت ندارند.

مرعشي با بيان اين‌كه " اين مردم با وجود آن‌كه نظام و رهبرشان را قبول دارند و يك رابطه عاشقانه‌اي بين رهبر و جامعه برقرار است، اما براي اداره جامعه سلايق مختلفي وجود دارد كه صاحبان سلايق هم در احزاب مختلف گرد هم مي‌آيند" خطاب به رامين گفت: شما مي‌گوييد اولويت با فرهنگ است. ما مي‌گوييم اولويت با اقتصاد است. اين دو تشخيص و دريافت متفاوت است، اما چه ربطي دارد كه شما بگوييد احزاب در مقابل امت و امامت قرار دارند؟

به گزارش ايسنا مرعشي در ادامه اين مناظره با بيان اين‌كه " در جمهوري اسلامي مبناي كار سياسي بر تعدد احزاب است و احزاب هيچ خللي در رابطه با امت و امامت ايجاد نمي‌كنند" افزود: جامعه، گروه‌هاي اسلامي و سياسي مختلفي دارد و هر يك از اين‌ها دور هم جمع مي‌شوند و فعاليت مي‌كنند.

وي در واكنش به اين گفته رامين كه در زمان هاشمي توسعه را نمي‌فهميديم، ‌گفت:‌ توسعه چيزي است كه فهم واقعي و‌ بين‌المللي از شرايط جامعه و جهان مي‌خواهد. شما كه ادعا مي‌كنيد دنيا را مي‌شناسيد بيش از سه دهه است كه جهان رقابت‌هاي سياسي و نظامي خود را كنار گذاشته و رقابت‌هاي اقتصادي مبناي حركت ملت‌ها شده است. چرا چيني‌ها رشد اقتصادي هشت درصد و يا ده درصد خود را رها نمي‌كنند؟ چرا هندي‌ها رشد هشت درصد دنبال مي‌كنند و كشورشان را مي‌سازنند؟ برخي مي‌خواهند تا 50 سال ديگر مردم را فقير نگه دارند تا به نفع من و شما شعار دهند؟ اين خيانت به اسلام و انقلاب است.

اين فعال سياسي اصلاح‌طلب ادامه داد: اگر كسي مدافع تفكر امام(ره) در حكومت ديني و مدافع ارزش‌هاي انقلاب و عدالت است در جهاني كه رقابت‌هاي اقتصادي اصل است، بايد به توسعه ايران بيانديشد تا ايران حامل ارزش‌هاي انقلابي و با تفكرات ديني در مقايسه با رقبا عقب نيافتد.

مرعشي با اشاره به سندچشم‌انداز 20 ساله ادامه داد: چرا ما هدف گرفتيم كه تا 20 سال آينده بايد قدرت برتر منطقه شويم؟ آيا هيچ‌گاه فكر كرده‌ايد كه حتي اين هدف هم براي ايران كوچك است؟ ما هميشه قدرت برتر منطقه بوديم چرا امروز مي‌گوييم 20 سال آينده بايد قدرت برتر شويم؛ چراكه يك مشت كشور بسيار كوچك با جمعيت‌هاي بسيار كم،‌ رشد 12 و 13 درصدي در منطقه دارند. چرا امروز شما مي‌گويد توسعه در مقابل عدالت است؟ اگر امروز مدعي هستيد كه توسعه‌يي كه ما انجام داده‌ايم ايراد داشته است ما نرخ 2/7 درصد رشد برنامه‌ي اول را داشتيم شما بياييد اين رقم را به 10 درصد برسانيد و ما هم دست شما را مي‌بوسيم.

مرعشي خطاب به رامين گفت: امروز نياييد توسعه را به عنوان يك عمل غيرانقلابي تخطئه كنيد.

سخنگوي حزب كارگزاران سازندگي درباره صحبت‌هاي رامين درمورد صندوق بين‌المللي پول و بانك جهاني نيز خاطرنشان كرد: صندوق بين‌المللي پول و بانك جهاني بر خلاف ادعاهايي كه مي‌شود در كنترل صهيونيست‌ها نيست، بلكه مجموعه‌اي كارشناسي است كه نتايج پكيج‌هاي برنامه توسعه را از دهه‌ شصت تا امروز در اختيار كشورها قرار مي‌دهد و هر كشوري هم آن نتايج را مي‌گيرد و اين نتايج را با اقتصاد بومي خود تطبيق مي‌دهد. آن‌چه در ايران اتفاق افتاد و جريان توسعه كشور را كند كرد اين است كه ما دچار يك نوع تزلزل براي ادامه‌ سياست‌ها شديم.

وي با اشاره به تشكيل شوراي بررسي سياست‌هاي بازسازي ايران در سال 67 و اعضاي تشكيل دهنده آن افزود: اين شورا به اتكاي كارشناسي مشترك مجلس و دولت، برنامه‌هاي بازسازي ايران را تهيه و سياست‌هاي بازسازي ايران را تدوين كرد و آن را در اختيار حضرت امام(ره) قرار داد و ايشان آن سياست‌ها را تاييد كردند كه آن سياست مبناي برنامه اول توسعه شد.

مرعشي با بيان اين‌كه " برنامه اول توسط دولت مهندس ميرحسين موسوي تدوين شد و به مجلس رفت و در مجلس با رياست هاشمي رفسنجاني تصويب شد، اضافه كرد:‌ رشد اقتصادي ايران به طور متوسط سالانه 5/1 تا دو درصد از سال 57 تا 68 منفي بود كه اين رشد منفي اقتصادي در كنار رشد جمعيت باعث شده بود كه در سال 1367 هر ايراني نصف سال 57، ثروت داشته باشد. توليد ناخالص سرانه‌ ما در سال 67 نصف سال 56 بود.

سخنگوي حزب كارگزاران سازندگي ادامه داد: با آن سياست‌هاي بازسازي و تصويب برنامه‌ اول توسعه رشد اقتصادي ايران در سال 1368، 9 درصد در سال 69، 13 درصد شد. اما اتفاقي افتاد اين بود كه عده‌اي بدون توجه به توسعه و لوازم توسعه به اسم عدالت برنامه‌ توسعه را متوقف كردند و برنامه‌ دوم را به جاي آن‌كه ادامه برنامه اول بدانند به يك برنامه كنترلي تبديل كردند و رشد اقتصادي 2/7 درصد تبديل به 5/2 درصد در برنامه‌ دوم شد.

وي با تاكيد بر اين‌كه " بانك جهاني صهيونسيم نبود" گفت: اگر آقاي رامين و همفكرانشان مي‌گويند بانك جهاني و صندوق بين‌المللي پول صهيونسيت هستند، چرا سه سال به صندوق بين‌المللي پول حق عضويت مي‌پردازد. چرا دوستان در حال آماده كردن آقاي شيباني هستند كه آن را نماينده ايران در بانك جهاني كنند.


دولت فعلي، هيچ هدفي جز خدمت به مردم ندارد

به گزارش ايسنا رامين در ادامه خطاب به مرعشي گفت: چند كليه واژ است كه معمولا آقاي مرعشي و تيم كارگزاران هميشه آن را به كار مي‌گيرند و آن اين است كه ديگران نمي‌فهمند.

اين فعال جريان اصولگرا با بيان اين اعتقاد كه " هاشمي در زمان رياست جمهوري‌اش اجازه فعاليت سياسي به دانشگاه‌ها را نداد"‌ افزود: امروز كه من در كنار آقاي مرعشي كه به ظاهر سه سال حاشيه نشين بودم نشسته‌ام مي‌گويم كه امروز يك نفر از دل همين دانشگاه‌ها آمده و مي‌خواهد اصلاحاتي در روند 30 ساله حكومت شما ايجاد كند، چرا اجازه نمي‌دهيد.

وي گفت: ‌امروز كه شما اينجا نشسته‌ايد و هرگونه اهانتي را به دولت بر خود واجب مي‌دانيد به حمايت و پشتوانه كيست؟ آيا زمان هاشمي رفسنجاني كسي جرات داشت اين‌گونه حرف بزند؟ من متاسفم كه آقاي مرعشي اسلام را با كمونيسم مقايسه مي‌كند؟

وي مشي دولت فعلي را " مردمي و متواضعانه و الهي و بر اساس باورهاي اعتقادي" توصيف كرد و‌ گفت: در زمان دولت آقاي هاشمي چنان فاصله‌يي بين حكومت و مردم ايجاد كرده بودند كه مبادا گردي به دامن كبريايي‌شان بنشيند. در آن مقطع به مردم فخر مي‌فروختند اما نسبت به بيگانگان احساس حقارت مي‌كردند. امروز كسي آمده كه مي‌گويد من نوكر مردم هستم و مي‌خواهم آقايي ملت ايران را به جهانيان نشان دهم و دقيقا بر خلاف آن زمان است كه مي‌گفتند ما آقاي ملت هستيم و مي‌خواهيم مردم را به نوكري بكشانيم.

اين فعال سياسي اصولگرا با بيان اين‌كه " دولت فعلي، هيچ هدفي جز خدمت به مردم ندارد" ‌گفت: ‌امروز كه كسي آمده تا ذره‌اي مسير اسلام را در مقابل ديده‌گان شما قرار داده است، با تمسخر رفتار مي‌كنيد. اسلام دين حق است و حيف است به دست امثال ما كه ادعاهاي زيادي داريم ضربه ببيند.

رامين اضافه كرد: ‌يادم مي‌آيد در سال 74 كه تورم نزديك 50 درصد رسيده بود و اقتصاد متلاشي شده بود كسي جرات نفس كشيدن نداشت. آن زمان همه‌ اين‌ها متخصص بودند اما امروز هر تلاشي كه دولت مي‌كند مانع‌تراشي كرده و در نطفه‌ خفه مي‌كنند.


شما چه كار كرده‌ايد؟

مرعشي نيز در واكنش به اين اظهارات گفت: ‌در زمان حضرت امام(ره)، هاشمي رفسنجاني در جايگاهي بود كه هيچ‌كس در آن جايگاه نبود. اگر هاشمي رفسنجاني به عنوان رييس مجلس آن زمان كشور را كنترل نكرده بود، و نظام تثبيت نشده بود، امروز شما نمي‌توانستيد اين طور گردن بگيريد.

وي در پاسخ به سوال يكي از حضار مبني بر اين‌كه چرا در زمان خاتمي نسبت به تورم اعتراض نمي‌كرديد، گفت:‌ تورم در دوره‌ خاتمي از 18 درصد به 12 درصد كاهش يافت و در تمام دوره‌ رياست ايشان تورم رشد نزولي داشت.

مرعشي خطاب به رامين گفت:‌ شما چه كار كرده‌ايد؟ تورم 12 درصدي را 20 درصد كرديد.


آيا آقاي هاشمي در زمان خود اجازه مي‌داد كسي وارد مقولاتي مانند بودجه شود

به گزارش ايسنا رامين در بخشي از اين مناظره در پاسخ به سوالي با بيان اين‌كه " ما در مقام نقد آقاي ‌هاشمي‌به عنوان رييس مجلس خبرگان در اين‌جا نيستيم چون هم هنوز وقتش نيست و هم اين مساله مورد بررسي ما نيست" گفت: اما اگر بخواهيم وي را به عنوان رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام يا رييس‌جمهور اسبق مورد نقد قرار دهيم، اكنون وقت‌ آن است.

وي با بيان اين اعتقاد ‌كه " آقاي ‌هاشمي‌ حاضر نبود يك روز و حتي يك ساعت آن شرايطي كه به آقاي احمدي‌نژاد تحميل شده است را تحمل كند" گفت: شما مي‌بينيد امروز در بحث بودجه نيز مجمع تشخيص مصلحت نظام وارد مي‌شود ولي آيا آقاي ‌هاشمي‌ در دوران خود اجازه مي‌داد كسي وارد چنين مقولاتي شود؟ اقتصاد در آن زمان در دست خودشان بود. در زمان خاتمي‌ اقتصاد دست چه كسي بود؟ دست همين‌ها بود. ولي حال دولتي آمده و مي‌خواهد بخشي از اقتصاد را چند صباحي از دست اين‌ها خارج كند. آيا اجازه مي‌دهيد كه مردم چند صباحي نفس بكشند؟

اين فعال سياسي اصولگرا تاكيد كرد: از آقاي ‌هاشمي‌ بت نسازيم. اجازه بدهيم چند سياست‌مدار و نخبه ديگر نيز بيايند كار كنند.


مجمع با دخالت در امور بودجه كار غيرقانوني انجام نداده است

مرعشي نيز در پاسخ به اين اظهارات خطاب به رامين با بيان اين‌كه " شما دائم به اين ‌30 سال انقلاب انتقاداتي را وارد و مطالبي را در مورد آن بيان مي‌كنيد" به دوران فعاليت روساي جمهور از ابتداي انقلاب تاكنون اشاره و اظهار كرد: حاضرم در مورد هر يك از اين دوره‌ها با آمار و ارقام با شما مناظره كنم. اكنون امور دست شماست. قوه مقننه، قضائيه، شوراي نگهبان و صدا و سيما را در اختيار داريد و ما نيز از هماهنگي قوا ناراحت نيستيم. شما مي‌توانيد با اين هماهنگي كه داريد امور را كنترل و هر خطاكاري را شناسايي كنيد.

وي تاكيد كرد: مجمع اگر در امور بودجه دخالت كرده كار غيرقانوني و خلافي انجام نداده است.

اين فعال سياسي اصلاح‌طلب ادامه داد: شش شبكه صدا و سيما در دست شماست. هر بودجه‌اي كه به مجلس شوراي اسلامي‌ داده‌ايد، تصويب كرده است. مجلس با شما چه همكاري‌ بايد مي‌كرد كه نكرده است.

وي خاطرنشان كرد: مجمع تشخيص مصلحت نظام از سوي رهبري مسوول است كه بر سياست‌هاي كلان نظارت كند. شما كه دائم صحبت از تبعيت مي‌كنيد چه‌طور به سياست‌هاي ايشان و چشم‌انداز نظام توجه نمي‌كنيد. دو سال عدم توجه به چشم‌انداز تحمل شد ولي باز هم توجهي به چشم‌انداز نشد. تورمي‌ كه قرار بود كاهش پيدا كند از هشت درصد به ‌20 درصد رسيد. همه صبر كردند اما رشد اقتصادي از هشت درصد به پنج درصد و واردات از ‌30 ميليارد تومان به ‌50 ميليارد تومان رسيد.


زماني كه نفس كشيدن اجازه مي‌خواست و رسانه‌ها اجازه نقد نداشتند يك نفر آمد

رامين در اين بخش از مناظره گفت: در دوران شما سال‌هاي سختي به جامعه گذشت. مردم از حاكميت و سلطه همه جانبه آن دوره خسته شده بودند و در همين موقعيت بود كه يك نفر آمد؛ در زماني كه نفس كشيدن اجازه مي‌خواست و رسانه‌ها اجازه نقد كردن نداشتند. اكنون نيز مي‌بينيد؛ با آن‌كه مي‌گوييد صدا و سيما در اختيار ماست باز هم كسي جرات نقد كردن آن دوران را ندارد و در دانشگاه نيز نمي‌توان اسمي‌ از آن برد و گفت اين اشكالات در آن دوره بوده است.

وي ابراز عقيده كرد: اكنون نيز مي‌دانيم مجلس بودجه را با فشار مجمع به دولت تحميل مي‌كند.

رامين خطاب به مرعشي ادامه داد: در دوره‌اي كه شما بوديد، آقاي ‌هاشمي‌ خود سياست‌گذاري و اجرا مي‌كرد و همه مجبور به اجرا بودند و صد‌ها تذكر مورد توجه قرار نگرفت.

اين فعال سياسي اصولگرا سپس با معرفي كتابي به دانشجويان حاضر در نشست كه عنوان كرد دغدغه‌ها و دلواپسي‌هاي مقامات عالي‌رتبه نظام نسبت به دوران فعاليت همفكران مرعشي در آن منتشر شده است، گفت: در اين كتاب در مورد اشرافيت، اسراف و مسائلي كه در آن دوران كسي جرات نقدش را داشت، صحبت شده است.

رامين با بيان اين‌كه " من به آقاي مرعشي توصيه دوستانه مي‌كنم يك مقدار در برخورد با اين دولت احتياط كند؛ چراكه اين دولت فقط براي خدمت به مردم آمده نه براي سرمايه‌سالاري و جمع‌آوري منافع و ثروت" گفت: با توجه به استاندارد‌هاي دولت در آينده هر دولتي كه از سوي شما تشكيل شود مردم آن دولت‌ها را با اين دولت مي‌سنجند. احمدي‌نژاد رفتار و منش اسلامي‌ را در عمل نشان مي‌دهد. شما دائم به اين دولت توهين مي‌كنيد كه؛ كار‌هاي اين دولت كارشناسي نيست، ولي بعدا شما بايد پاسخگوي اين اظهارات باشيد و اين‌كه شما در طول اين مدت چه كاري را انجام داديد.


... به گردن دولت مي‌اندازند

رامين هم‌چنين در پاسخ به سوالي درباره توقيف روزنامه شرق و شرايط فعاليت دانشجويان گفت: دولت در امور مطبوعات و رسانه‌ها هيچ‌گونه اعمال نظر و تحميلي نداشته است. اصلا كار رسانه‌اي نمي‌كند و مي‌گويد كار من فقط خدمت به مردم است. افرادي را كه جنگ رواني را مديريت مي‌كنند، ندارد و اعتقادي هم به اين مسائل ندارد. اگر مثلا نشريه‌اي با نفوذ گروه‌هايي مي‌آيد به مقدسات اين جامعه توهين مي‌كند، كه البته دستگاه قضايي معمولا سعي مي‌كند مراعات حال‌شان را داشته باشد و در يك مورد اقدام كرد و جلوي مفسده‌انگيزي را گرفت، به گردن دولت مي‌اندازند؟!

وي ابراز عقيده كرد: دولت مي‌گويد جاسوس را بگيريد، اين‌ها مي‌روند و عده‌اي را مي‌گيرند؛ دانشجو را مي‌گيرند. اين دولت مي‌گويد كاري به دانشجو‌ها نداشته باشيد، سراغ گردن كلفت‌هاي اقتصادي برويد كه در طول اين ‌30 سال ثروت‌هاي انبوهي كسب كرده‌اند و از بيت‌المال مكيده‌اند كه شهرام جزايري به گرد آن‌ها نيز نمي‌رسند.

وي تاكيد كرد: خواهش من اين است كه يك مقدار در تحليل‌هاي‌تان انصاف را مراعات كنيد.


قرار نيست كه غير از من و شما همه نامحترم باشند

مرعشي نيز پاسخ داد: با توجه به صحبت‌هاي شما نتيجه مي‌گيرم كه مخالفان دولت شرق و هم‌ميهن را بسته‌اند.

وي با بيان اين‌كه " ما همه براي نظام كار مي‌كنيم و در عين رقابت بايد متوجه مجموعه نظام باشيم" گفت: شما مرتب از مديريت ‌30 ساله نظام صحبت مي‌كنيد و مي‌گوييد اين ‌30 سال سياه است پس در اين ‌30 سال كجا بوديد؟ آيا عضو اين مملكت نبوديد؟ آيا فرماندار، استاندار، شهردار اين مملكت نبوديد؟ ممكن است در برخي جا‌ها اشكالاتي وجود داشته باشد، اما معنايش اين نيست كه ما كليت را زير سوال ببريم ما بايد از كليت نظام دفاع كنيم. برخي مدعيان حمايت از دولت سر شاخه نشسته‌اند و بن مي‌برند.

وي گفت: شما در مورد دستگاه قضايي اين‌گونه سخن مي‌گوييد؛ كه جاسوس را نمي‌گيرند و مي‌رود دانشجو را مي‌گيرند. قرار نيست كه غير از من و شما همه نامحترم باشند.

اين فعال سياسي اصلاح‌طلب خطاب به رامين خاطرنشان كرد: احمدي‌نژاد رييس‌جمهور اين مملكت است. شما به گونه‌اي صحبت مي‌كنيد كه گويي ‌30 سال گذشته تاريك بوده و حالا با اين دولت روشن شده است. شما با اين صحبت‌ها در واقع احمدي‌نژاد را نيز تهديد مي‌كنيد؛ چراكه در اين نظام فرماندار و استاندار و شهردار بوده است. چرا شما مي‌خواهيد براي كسب چند راي همه چيز گذشته را زير سوال ببريد؟ لازم نيست اگر فسادي را مي‌بينيد بياييد و داد بزنيد. اين فساد را مي‌توانيد گزارش دهيد. ديوان محاسبات، وزارت اطلاعات و ديگر دستگاه‌ها در دست شماست.

وي ادامه داد: شما به نحوي بيان مي‌كنيد گويي اين دولت آمده نور را در ظلمات ايجاد كند در صورتي كه مجموعه نظام يك گروه هستند، حال ممكن است كسي نوراني‌تر و كسي ظلماني‌تر باشد و به نظر من نمي‌ارزد كه شما با اين سرعت اين پشتوانه مشترك را تخريب كنيد براي اين كه در مجلس اكثريت يا اقليتي شكل بگيرد.


بي‌عرضه نبوديم كه دست‌مان از كانديدا خالي باشد

مرعشي همچنين در پاسخ به سوالي درباره ردصلاحيت‌هاي صورت گرفته در مورد كانديداهاي اصلاح‌طلب و چگونگي حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس هشتم گفت: با همه سخت‌گيري‌هايي كه صورت گرفت ما اين‌قدر بي‌عرضه نبوديم كه دستمان خالي باشد و اين طور نيست كه شما فكر مي‌كنيد. ما آدم‌هاي سياسي هستيم و تدبير داريم و كانديدا‌هاي ما وارد عرصه رقابت مي‌شوند و ان‌شاءالله مجلس را مي‌گيريم. ما با نفت ‌9 دلاري كشور را اداره كرديم، مي‌خواهيم ببينيم با نفت ‌90 دلاري چگونه اداره مي‌كنيم!


گاهي قضات براي حفظ نظام كوتاه مي‌آيند

در اين بخش از نشست مجري برنامه نوشته‌اي از سوي يكي از حاضران در اين جلسه مبني بر اين‌كه موسويان هرچه باشد از شما بهتر است را خطاب به رامين خواند كه رامين با بيان اين‌كه " آن‌چه در اين نوشته عليه من نوشته شده بود را مجري شرمش آمد بخواند" در پاسخ به آن گفت: كساني كه اكنون در راس قوه مجريه هستند انسان‌هايي هستند كه خود را كوچكترين عضو جامعه مي‌دانند و افراد جامعه را بزرگ. در صورتي كه در گذشته برعكس بود و افراد حاكم خود را بزرگ مي‌دانستند و جامعه را كوچك.

وي همچنين درباره سخنان خود در مورد دستگاه قضايي با اشاره به اين‌كه " رييس قوه قضائيه را مقام معظم رهبري تعيين مي‌كنند، اما تك تك قضات منصوب ايشان نيستند" ابراز عقيده كرد: بعدا مي‌بينيم كه به قضات فشار‌هايي وارد مي‌شود كه عدالت بر روي زمين مي‌ماند و مثلا كساني مي‌آيند و قاضي را تهديد مي‌كنند و مي‌گويند اگر فلان راي را بدهيد ما به هم مي‌زنيم، فتنه ايجاد مي‌كنيم و قاضي را مي‌ترسانند و قاضي براي حفظ نظام كوتاه مي‌آيد و اجراي عدالت بر روي زمين مي‌ماند.


برده دل و جان من دلبر جانان من ...

مرعشي نيز گفت: مثل اين است كه آقاي رامين فقط همين بيت شعر را تكرار مي‌كند كه مي‌گويد برده دل و جان من دلبر جانان من / دلبر جانان من برده دل جان من؛ چراكه هرچه من مي‌گويم فقط اين مسائل را تكرار مي‌كند.


كاش اجازه مي‌دادند كه كار كنيم

رامين نيز گفت: كاش آقاي ‌هاشمي‌ و تيم‌شان اجازه مي‌دادند كه كار كنيم.

مرعشي نيز گفت: آدم بي‌توان دائم مي‌گويد نمي‌گذارند من كار كنم.

وي با بيان اين‌كه " اگر بخواهيم زندگي آقاي ‌هاشمي‌ را مورد بررسي قرار دهيم بايد به گذشته و زماني كه وي در زندان نيز بود مراجعه كنيم؛ چراكه زندگي سياسي وي از زمان‌هاي گذشته شروع مي‌شود" گفت: موقعي كه ما در قنداق بوديم، آقاي ‌هاشمي‌ زندگي سياسي داشت و در زندان بود و سال‌هاي سخت مبارزه را طي مي‌كرد. در حد من و شما نيست كه در مورد آقاي ‌هاشمي‌ و زندگي سياسي‌ او صحبت كنيم. بايد بزرگان انقلاب بيايند و بگويند كه ‌هاشمي‌ چه اقداماتي براي انقلاب كرد و چه كسي نزد امام(ره) عزيز بود.


از كارشناسان حزب‌اللهي نظر بگيريد

اين فعال سياسي اصلاح‌طلب در عين حال تاكيد كرد: البته معتقدم كه بايد حرمت آقاي احمدي‌نژاد نيز حفظ شود؛ چراكه براي كارشان نيازمند پشتوانه‌هاي انقلاب هستند و بايد از ذخاير انقلاب استفاده كنند. احترام آقاي احمدي‌نژاد نيز محفوظ است و نبايد نقد وي به توهين منجر شود. نقد ما روشن است. معتقديم كه بايد در مديريت اجرايي قاطع بود نه در امور كارشناسي؛ چراكه امور كارشناسي فني است. معتقديم قاطعيت و تصميمات فردي كار كارشناسي را به بن بست مي‌رساند، اما در امور اجرا قاطعيت خوب است. بياييد از كارشناسان حزب‌اللهي كه مورد قبول‌تان است، استفاده كنيد. آقاي نادران، آقاي خوش چهره، آقاي توكلي، افراد كارشناس در گروه شما كم نيستند، از آن‌ها نظر كارشناسي بگيريد تا امور منظم شود و ما نيز اميدواريم كه ايشان موفق شوند.

مرعشي گفت: من دوست دارم كه احمدي‌نژاد در كارش موفق شود. حب و بغضي ندارم. احمدي‌نژاد را مثل ‌هاشمي‌ دوست دارم و دوست دارم به گونه‌اي كشور را اداره كند كه ما مثلا در انتخابات بگوييم كه اين قدر رقيب ما كشور ر ا خوب اداره كرد كه ما شانسي براي راي نداريم.


من دوستدار واقعي ‌هاشمي‌ هستم

در اين بخش از مناظره رامين با اشاره به تشويق‌هايي كه از سوي برخي از حاضران صورت مي‌گرفت، گفت: مسائلي كه آقاي مرعشي در اين‌جا مطرح كردند، خوب است و كف زدن‌هايي كه به جا يا نا به جا در اين‌جا زده شد بايد در مورد اين حرف زده مي‌شد.

حاضران در پاسخ به اين پيشنهاد نيز به تشويق پرداختند و رامين گفت: در مورد شخص آقاي ‌هاشمي‌ بايد بگويم يك صدم فداكاري‌هايي كه من در مورد ‌هاشمي‌ انجام دادم شخص آقاي مرعشي انجام نداده است. وقتي كه ‌هاشمي‌ را در خط انقلاب و ارزش‌ها مي‌ديدم به خاطر ايشان در غرب به زندان رفتم و شكنجه شدم و دست از حمايت ايشان برنداشتم و وقتي كه ايشان را در صراط مستقيم ارزش‌ها مي‌ديدم حاضر بودم كه جان خود را نيز بدهم.

وي گفت: من دوستدار واقعي ‌هاشمي‌ هستم و دوست ندارم كه آقاي ‌هاشمي‌ با چاپلوسي برخي از چاپلوسان به سمتي برود كه در شان‌ او نيست. من مي‌خواهم اين الگو حفظ شود. اگر شما احمدي‌نژاد را دوست داريد ما نيز ‌هاشمي‌ را دوست داريم و علاقمند هستيم پيوندي كه با ارزش‌ها دارند حفظ شود.

وي گفت: من از آقاي مرعشي مي‌خواهم كه اشتباهات را تقويت نكنيد بلكه بايد نقاط قوت را تقويت كنيد.

رامين خطاب به مرعشي گفت: روزنامه شما آقاي احمدي‌نژاد را تخريب مي‌كند و شما بايد بدانيد كه اين‌ها آرشيو مي‌شود و مي‌ماند.


.... بهتر است .... اجازه دهيد ....

در حالي كه رامين مي‌گفت: ما در اينجا داشتيم بحث انتخابات را مطرح مي‌كرديم...

مرعشي نيز به شوخي گفت: ما انتخابات را برديم و تمام شد.

وي در ادامه خطاب به رامين گفت: بهتر است كه شما يك مدت زماني برويد با طرفداران ‌هاشمي‌ باشيد و ببينيد كه چه مقدار به ارزش‌ها پايبند است و من نيز مدتي با شما باشم و ضعف كارشناسي‌تان را جبران كنم.

رامين نيز خطاب به وي گفت: دوستان شما بايد اجازه دهند كه دولت احمدي‌نژاد كه منتخب مردم و دانشگاه است بتواند كار خود را انجام دهد و خواسته‌هاي مردم را محقق كند.

[ ] [ ] [ 24hosts ]
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ

.: :.

آرشيو مطالب
لینک های مفید

|
امکانات وب